Twój koszyk

PL | EN | DE

PRODUKCJA MYDŁA NATURALNEGO

Produkcja mydła naturalnego jest możliwa nie tylko w wielkich halach produkcyjnych, ale nawet w domowych warunkach.

Zanim przystąpimy do pracy, dobrze jest odpowiednio się do tego przygotować.

Mydło zawiera bowiem między innymi zasadę sodową (dzięki której stworzymy twarde, mydlane kostki), która ma działanie drażniące.

Najlepiej najpierw sprawdzić, w tak zwanym kalkulatorze mydlanym w internecie, czy oleje, których chcemy użyć do produkcji, stworzą pełnowartościowy produkt do mycia skóry. Kalkulator przeliczy, czy miks wybranych tłuszczów, np. oliwy, masła shea czy wosku pszczelego będzie mieć dobroczynne właściwości. Co więcej ten inteligentny generator przepisów zrobi wszystko za nas – nie musisz przeliczać, ile wodorotlenku sodu i wody połączyć z tłuszczami, by mydło się udało – kalkulator zrobi to za Ciebie!

Przypuśćmy więc, że wybierasz oliwę, masło shea i odrobinę wosku pszczelego jako składniki Twojego mydła. Do tego potrzebujesz wodę oraz NaOH ( wodorotlenek sodu ). Być może chcesz udekorować swoje mydło pyłkiem pszczelim? To świetny pomysł.

Przygotuj robocze ubranie, jeśli posiadasz fartuch, będzie super. Załóż nitrylowe rękawiczki, maskę ochronną na twarz i znajdź ochronne okulary, które zabezpieczą oczy przed drażniącymi oparami. Przygotuj naczynia: mikser lub blender, wagę np. kuchenną i jakieś mieszadła ( byle nie były metalowe ) oraz formę, w której umieścisz swoje dzieło.

Czas start!

Stosując się do wskazówek z przepisu połącz wodorotlenek sodu z wodą. Uwaga – znacznie podniesie się temperatura mikstury! Odstaw płyn do ostygnięcia. W innym naczyniu przygotuj roztopione stałe tłuszcze i dodaj do nich płynne. Sprawdź, czy w obu naczyniach składniki mają podobną temperaturę – najlepiej pokojową. Jeśli tak, dodaj zasadę do olejów i miksuj do uzyskania jednolitej masy. Wylej ją do formy. Posyp pyłkiem pszczelim dla ładnego wyglądu.

I voila!

Twoje mydło jest… prawie gotowe. Na drugi dzień wyjmij masę z formy i pokrój na mniejsze kawałki, ręce ochroń rękawiczkami. Potem odłóż mydło w jakieś ustronne, chłodne i nienasłonecznione miejsce na miesiąc.

Po tym czasie nie pozostaje nic innego, jak wskoczyć z własnoręcznie wykonanym mydłem do kąpieli!

Dodaj komentarz