Twój koszyk

PL | EN | DE

Historia

Nasza historia rozpoczęła się w 1955 roku.

Od tego czasu Witold Strzeszewski – wybitny zootechnik, a prywatnie Nasz dziadek – uzyskał tytuł inżyniera, a później magistra, o specjalizacji „hodowla i chów pszczół”.  Wtedy to, obrał drogę bliskości z naturą i zwierzętami.

  • W roku 1959 zostały zasiedlone pierwsze dwa ule zwane „leżakami wielkopolskimi”. Ule te do dziś są w jednej z naszych pasiek. Początkowo ule znajdowały się w miejscowości Grabowo, niedaleko Bydgoszczy. Właśnie  tam, w Rolniczym Zakładzie Badawczym Instytutu Weterynarii, na dobre rozpoczęła się Jego przygoda z pszczołami i miodem.
  • W 1970 roku, w miejscowości Szymborno, w niemieckich ulach typu Einheit, została założona pierwsza towarowa pasieka, która liczyła 50 rodzin pszczelich.
  • W 1992 roku pasieka została przeniesiona do Kozielca, w którym powstało Gospodarstwo Rolno-Pasieczne. Na gospodarstwo składało się 50 rodzin pszczelich w ulach stacjonarnych oraz pawilon pasieczny do gospodarki wędrownej, liczący 46 rodzin pszczelich.
  • Rok 1996 przyniósł rozpoczęcie konfekcji miodu w słoiki. Wtedy zaistniała potrzeba powiększenia pasieki. Nastąpiło to w 1998 roku w miejscowości Grocholin. Właśnie tam  przybyło dodatkowo 47 rodzin pszczelich.
  • Dziadek od zawsze szukał innowacji. W 2000 roku nawiązał współpracę z Akademią Techniczno-Rolniczą w Bydgoszczy. W 2002 roku zostały zakończone badania nad miodem w proszku, który do dziś stanowi ofertę firmy.
  • Po roku 2002 dziadek zaszczepił pasję do pszczół i produktów pszczelich w swoich wnukach.

Historia rodzinnej firmy  „Bartnik Kujawski” 

Każdy z nas włączył się do pracy przy ulach oraz czynnie uczestniczył w rozwoju pasieki. Wspólne wyjazdy do pasieki oraz wiedza zdobywana dzięki dziadkowi, pozwoliły nam na bliższe poznanie natury.

„Zarażony” pasją dziadka, wraz z bratem, postanowiłem założyć firmę zajmującą się skupem i sprzedażą miodu oraz produktów pszczelich. W 2012 roku uczęszczaliśmy na kurs, który zakończył się państwowym egzaminem na wykwalifikowanego pszczelarza. W tym samym roku ukończyłem studia na Uniwersytecie Technologiczno – Przyrodniczym w Bydgoszczy na wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej, o specjalności Technologia Procesów Chemicznych. Kilka miesięcy później założyliśmy z bratem kolejną pasiekę w miejscowości Suponin koło Bydgoszczy, która liczyła 55 rodzin pszczelich.

Obecnie zakład mieści się w Kozielcu, gdzie prowadzona jest konfekcja miodu. Rozlewane są miody odmianowe oraz prowadzony jest skup produktów pszczelich.

Wdrożone zostały systemy zarządzania jakością a także otrzymaliśmy certyfikat koszerności. Cały czas szkolimy się, zdobywając wiedzę, a co za tym idzie, kolejne certyfikaty. Nasza kadra posiada status urzędowych rzeczoznawców. W listopadzie 2018 roku, trzech pracowników Bartnika Kujawskiego, zdobyło tytuł rzeczoznawcy w zakresie pobierania próbek miodu i innych produktów pszczelich.

Posiadamy nowoczesne laboratorium, w którym prowadzone są badania jakości miodów i produktów pszczelich, a na jego straży stoi certyfikowany pełnomocnik ds. systemu zarządzania jakością.

Bartnik Kujawski ściśle współpracuje z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, w którym prowadzone są badania nad innowacyjnymi produktami w 100% naturalnymi.


Obecnie pasieki prowadzone są hobbystycznie a firma skupia się na kupowaniu miodu oraz produktów pszczelich najwyższej jakości z kraju i zagranicy – wszystkie nasze miody posiadają atest jakości.