Twój koszyk

PL | EN | DE

LAWENDA – MIODODAJNY SKARB

Lawenda ( łac.lavandula ) to wiecznie zielona krzewinka posiadająca aromatyczne kwiaty i liście.

Jest rośliną niezwykle dekoracyjną. Pięknie wygląda w ogródkach skalnych, na rabatkach i balkonach.

Lawenda nie jest wymagającą rośliną. Przy dobrych warunkach glebowych może osiągać wysokość nawet 90 cm. Najlepiej rozwija się w krajach o klimacie śródziemnomorskim, jednak klimat umiarkowany nie stanowi dla niej problemu rozwojowego.

Lubi półprzepuszczalne gleby oraz ciepłą i słoneczną pogodę.

Należy ją sadzić w dość dużym rozstawie, gdyż potrzebuje przestrzeni. Optymalna odległość jednej rośliny od drugiej do około 40 cm, natomiast nasionka lawendy należy siać wczesną wiosną.

Pora kwitnienia lawendy to od końca czerwca do końca lipca.

Przyciąga pszczoły swoim intensywnym i wyjątkowym zapachem oraz kwiatami, dlatego często zwana jest lawendą wonną. W Prowansji, we Francji uprawiana jest na szeroką skalę, dzięki czemu powstają tam miody lawendowe.

Lawenda posiada mnóstwo zastosowań. W kosmetyce, lecznictwie oraz w gospodarstwie domowym.

W kosmetyce wytwarza się olejki lawendowe, które w późniejszym etapie wykorzystywane są jako aromaty do płynów do kąpieli, mydeł, balsamów oraz perfum.

W lecznictwie stosowana jest w aromatoterapii. Napary z olejków lawendowych sprawdzają się w przypadku bóli głowy, brzucha oraz problemów z trawieniem. Pobudzają wydzielanie soków żołądkowych i żółci. Przyspiesza procesy trawienne a także łagodzi kolki i wzdęcia.

Posiada właściwości antyseptyczne, dlatego działa wspomagająco w infekcjach górnych dróg oddechowych, a picie naparów zmniejsza dolegliwości ze strony układu moczowego.

Lawenda ma także działanie bakteriobójcze i przydatna jest w leczeniu trądziku.

Wykorzystanie lawenda znajduje również w kuchni. Zwłaszcza francuskiej, włoskiej i hiszpańskiej, do aromatyzowania owoców i wyrobów cukierniczych, ale także jako dodatek do potraw mięsnych.

Świetnie się również sprawdza jako odświeżacz powietrza. Ususzona lawenda, umieszczona w bawełnianym woreczku, powieszona w szafie niedaleko ubrań, nada im piękny i świeży zapach, a także uchroni je przed molami.

Dodaj komentarz