Twój koszyk

PL | EN | DE

WIELKA MOC PYŁKU KWIATOWEGO

Pyłek kwiatowy, zwany również pyłkiem pszczelim, jest lekkostrawnym białkiem roślinnym, bogatym źródłem aminokwasów, mikroelementów oraz witamin.
Produkowany jest przez rośliny jako komórki męskie niezbędne do zapylania, w wyniku czego powstają owoce.
Pszczoły, odwiedzając kwiaty, obierają się pyłkiem i przy pomocy tak zwanego grzebienia pyłkowego, sczesują go ze swoich włosków, tworząc grudki, zwane także obnóżami. Waga obnóży waha się między 12 a 20 mg. Pszczoły umieszczają je w koszyczkach, na trzeciej parze nóg, wnosząc go następnie do ula i magazynując go w komórkach pszczelich.
Pyłek potrzebny jest do karmienia larw, wytwarzania mleczka pszczelego a także do budowy tkanki tłuszczowej.
Skuteczność pyłku kwiatowego zależy od sposobu pozyskiwania przez pszczelarza, przechowywania i podawania.

W skład białka pyłku wchodzą aminokwasy, peptony, globuliny, substancje wzrostowe ( hormony ), węglowodany ( fruktoza, glukoza i inne ) oraz witaminy ( B1, B2, B3, B6, B12, PP, P, C, D, K i inne ).

ZASTOSOWANIE PYŁKU KWIATOWEGO

Właściwości i zastosowanie pyłku kwiatowego, od dawna doceniane są w lecznictwie, kosmetyce oraz niekiedy w kuchni.

PYŁEK W LECZNICTWIE I KOSMETYCE

Stosowanie pyłku, w połączeniu z miodem, skutecznie leczy katar sienny oraz astmę.
Systematyczne stosowanie pyłku kwiatowego działa uodparniająco na organizm. Jest również bardzo pomocny w leczeniu anemii oraz znacznie hamuje łaknienie.
Może byś stosowany jako uzupełnienie diety u osób zmagającymi się z chorobami nerek i wątroby.
Spożywanie pyłku kwiatowego może być zastrzykiem energii pobudzając koncentrację w przypadku osób uczących się i tych, którym przemęczenie daje się we znaki. Zalecany jest u osób po nadmiernym wysiłku fizycznym przywracając siły i energię.

Sam pyłek, jak i jego ekstrakt, często stosowany jest w kosmetyce. Dzięki właściwościom nawilżającym i biostymulującym używany jest do produkcji balsamów, maseł do ciała, mydełek i peelingów.
Wykorzystuje się go również do wyrobu toników do twarzy, mleczek i odżywek. Dzięki właściwościom regenerującym i odżywczo-odnawiającym likwiduje rozszerzone naczynka krwionośne twarzy i ciała.
Wygładza także zmarszczki skóry twarzy, szczególnie pod oczami. Koi i tonizuje skórę powiek. Poza tym produkowane są z pyłku kremy regenerujące do dłoni i stóp.

MASECZKA Z PYŁKU KWIATOWEGO I MIODU

Składniki :

  • łyżeczka pyłku kwiatowego
  • niewielka ilość wody przegotowanej ( taka ilość, by rozpuściła pyłek )
  • łyżeczka miodu.

Rozpuścić pyłek kwiatowy w niewielkiej ilości przegotowanej i letniej wody. Dodać miód i mieszać do uzyskania jednorodnej masy. Nałożyć ( masując) na przesuszone miejsca twarzy i zmyć ciepłą wodą po 20 minutach. Efekt nawilżenia i wygładzenia gwarantowany 🙂

Dodaj komentarz